.
SOS LOGO

Essex Stragglers Orienteering Society (SOS)

ClubMark
accredited


Forum
  Stragglers' Forum
 
Home
  Next Event
  Recent Results
  News
 
Events
  Club Fixtures
  Club Coaching
  Club Results
 
The Club
  History
  Members
  Aims
  Mapped Areas
  Permanent Courses
  Champions
  Award winners
  Relay winners
 
Beginners' Guide
  About Orienteering
  The Map
  Skills
  Equipment
  At an Event
  Permanent Courses
  Event Types
 
Members' Area
  Governance
  Organisers' Manual
  Planners' Manual
  Clubmark
  Coaches
 
Newsletter
  Read or Download
 
League
  Scores
  Events
  Rules
  FAQ
 
Membership
  Details
 
Contacts
  Committee
 
Search
  Search this site
 
Schools' League
  ESSOL Rules
  ESSOL Fixtures
  ESSOL Results
 
Regional Website
  EAOA Fixtures
  EAOA Clubs
  EAOA Officials
 
National Website
  Beginners' Guide
  Fixtures
  Results
 
Orienteering Foundation
  Contacts
 
Forums
  Stragglers' Forum
  Nopesport
 
Essex Stragglers on Facebook
 

 
Officials' Comments Par Times Results Splits Splitsbrowser Splitsbrowser home

Local event incorporating East Anglian School Championship and Essex & Suffolk Schools League (ESSOL)
Highwoods Country Park, Colchester
Sunday May 17th
Provisional Results


Officials' Comments

Organiser's report - Lyn West lyn@stragglers.info

The event seemed to go without major mishap thanks to the loyal band of SOS helpers and the work of Paul and Steve on download - not sure this is in the planner or controller job description but much appreciated. A pity the weather was so changeable. Geraldine's refreshments were welcome - thank you to the cake bakers. It was good to have Bob Russell, the local MP, to present the SOS Awards for All cheque and the EA School prizes. He was enthusiastic at the opportunities orienteering provided for school children. Thank you all the runners for taking part and well done to the EA Champions.

Par Times

         
White        53 mins (all starters)
Yellow       41 mins (50% of starters)        
Orange       45 mins (50% of starters)  
Light Green  55 mins (50% of starters)
Green        75 mins 30 secs (50% of starters)   
Blue         70 mins (50% of starters)     

East Anglian Schools' Championship 2008

Overall Champions: Barnardiston Preparatory School (E. Harrison, R. Harrison, Robinson, Jones/MacDonald)

Runner-up: Kings College School (Louth, Barker, McManus, Darling)

Individual Class Winners
GirlsBoys
Primary1stEllie HarrisonBarnardistonWilliam LouthKings
2ndOlivia Jones & Annie MacDonaldBarnardistonGregory RobinsonBarnardiston
3rdScarlett SimmonsBarnardistonKit PhillipsBarnardiston
Yr 7 & 81stRachael HarrisonBarnardistonRobert ArmitageComberton VC
2ndBeth BarkerKingsJames MerceronBarnardiston
3rdAlice HaighertySt Thomas MooreHugo SeacombeBarnardiston
Yr 9 & 101stRhiannon WareColne CCAlex WarePhilip Morant
2ndBronwen ManselBeyton MiddleSam GarforthNorwich
3rdWill HootonHartismere
Yr11+1stHannah NewtonChelmsford CHSJames ParkSuffolk College
2ndBryn WilkinsonCoppleston
3rdBen ArmitageComberton VC

Year Team Winners
GirlsBoys
PrimaryBarnardiston (Harrison Jones/MacDonald Simmons)Barnardiston (Robinson Phillips Jack Gilbey)
Yr 9 & 10Norwich School

Provisional Results


High Woods -- May 17, 2009Wed 20/05/09 14:14
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl Name                             Club      AgeClass          Time School                 SchYr    

White  (43)               1.4 km  20 m   13 C     
    1 William Louth                                                6:49 Kings College School   6        
    2 Gregory Robinson                                             7:09 Barnardiston           6        
    3 Kit Phillips                                                 7:17 Barnardiston           6        
    4 Jack Gilbey                                                  7:23 Barnardiston           6        
    4 Ellie Harrison                                               7:23 Barnardiston           5        
    6 Thomas Addison                                               7:33 Barnardiston           5        
    7 Edward Jones                                                 7:37 Barnardiston           6        
    8 Angus Dudley                                                 7:40 Barnardiston           5        
    9 Olivia/Annie Jones/Macdonald                                 8:12 Barnardiston           5        
    9 Scarlet Simmons                                              8:12 Barnardiston           6        
   11 Thomas Birkett                   SOS       M12               8:33 Meadgate               6        
   12 Charlie Stephens                                             8:37 Barnardiston           5        
   13 Lizzie Robinson                                              8:41 Barnardiston           5        
   14 Emma Clarke                                                  8:55 Barnardiston           5        
   15 Poppy/Georgina Gurney/Seymour                                9:02 Barnardiston           5        
   16 William Dyer-Bartlett                                        9:05 Barnardiston           6        
   17 Timmy Harrison                                               9:10 Barnardiston           5        
   18 Jessica Woodgate                                             9:13 Barnardiston           5        
   19 George Williams                                              9:32 Barnardiston           5        
   20 Kitty Becher                                                10:17 Barnardiston           6        
   21 Louis McManus                                               10:38 Kings College School   5        
   22 Alex Darling                                                10:45 Kings College School   5        
   23 Sam Rowbotham                                               10:46 Bourn Primary          6        
   24 David Jimoh                                                 10:53 Barnardiston           5        
   25 Angus Parsonson                                             10:55 Barnardiston           5        
   26 Saskia Baldry                                               11:39 Barnardiston           5        
   27 Freddie Statham                                             12:31 Barnardiston           6        
   27 Howe/Jones Phoebe/Gabriella                                 12:31 Barnardiston           6        
   29 Lucy Holder                                                 12:39 Barnardiston           5        
   30 Jonty De Pledge                  IND                        13:08 St Philips, Cambridg   3        
   31 Alex Birkett                     SOS       M10              14:56 Meadgate               4        
   32 Josh + Bob Cathmoir              IND                        17:30                                 
   33 Matilda McManus                  IND                        18:21 Kings College School   3        
   34 Catriona Gladman                 IND       W7               19:14                                 
   35 Steffi Ware                      SOS       W10              20:30 Alresford              5        
   36 Nicholas Budenberg               IND                        22:12 Kings College school   4        
   37 Henry Davies                                                24:03 Bourn Primary          6        
   38 Stephanie Budenberg                                         46:58 Kings College School   5        
   39 Abigail Barwise                                             52:14 Kings College School   5        
      Oliver Armitage                  WAOC      M8                  mp                                 
      Ben Bradam                                                    dns Barnardiston           5        
   nc Abigail Barwise                  IND       W10              37:21 KCS                    5        
   nc Stephanie Budenberg              IND       W10               9:52 KCS                    5        

Yellow  (27)              2.4 km  40 m   12 C     
    1 Robert Armitage                  WAOC      W14              19:36 Comberton              8        
    2 Rachael Harrison                                            20:33 Barnardiston           7        
    3 James Merceron                                              21:22 Barnardiston           7        
    4 Beth Barker                                                 22:53 Kings College School   8        
    5 Hugo Seacombe                                               23:09 Barnardiston           7        
    6 Alex Budenberg +1                IND       M6               24:03 Kings College School   1        
    7 Grisha Stukalin                  IND       M50              36:13                                 
    8 Bob + Josh Cathmoir              IND       M65              39:14                                 
    9 Craig + Ryan Carter +1           SUFFOC    M4               40:43 Cuff Lane              1        
   10 Joshua Jones                     IND       M14              41:15 St Helena              8        
   11 Lucy & Peter Warland             SOS       W5/M40           47:16                                 
   12 Ben Breen-Miles                  IND       M8               49:29 Millfields, Wivenhoe   2        
   13 Jude Bowden                      IND       M6               54:26                                 
   14 Alice Haigherty                  IND       W6               54:29 St Thomas Moores       1        
   15 Elanor Plant                     IND       W6               54:34 St Johns Green         1        
   16 Scott Partner                    IND                        56:06 Old Heath              3        
   17 Matilda/Charlott Selby/Leake                                56:33 Barnardiston           7        
      Luke/Alison Simmons              IND       M10                 mp St George              4        
      Alexander Parsonson                                           dns Barnardiston           7        
      Ben North                                                     dns Barnardiston           7        
      Flossie/Martha Mills/Beaton                                   dns Barnardiston           7        
      Olivia/Natasha Becher/Jones                                   dns Barnardiston           8        
   nc Matilda McManus                  IND                        32:10 Kings College School   3        
   nc Jonty De Pledge                  IND                        27:34 St Philips Cambridge   3        
   nc Alex Darling                     WAOC      M10                 mp Kings College School   5        
   nc Louis McManus                    IND                           mp Kings College school   5        
   nc Nicholas Budenberg               IND       M10              39:35 KCS                    4        

Orange  (18)              3.1 km  50 m   11 C     
    1 Alexander Ware                   SOS       M16              24:03 Philip Morant                   
    2 Rhiannon Ware                    SOS       W14              34:55 Colne                  8        
    3 John Clarke                      IND       M40              34:59                                 
    4 Sam Garforth                                                35:21 Norwich                9        
    5 Will Hooton                      SUFFOC    M16              39:13 Hartismere High        10       
    6 George Johnson                                              39:26 Norwich                9        
    7 Suzanne Armitage                 WAOC      W40              39:40                        3        
    8 Roderick Mansel                  SUFFOC    M12              43:22 Beyton Middle          7        
    9 Bronwen Mansel                   SUFFOC    W12              44:38 Beyton Middle          5        
   10 James Errington                  HH        M12              45:56                                 
   11 Alex Lipp                                                   48:19 Norwich                9        
   12 MaisieJasperAdam Waller-Toyne    SOS                        51:30                                 
   13 Henry Mole                       SOS       M12              53:15 DHS                    7        
   14 Lucy Carter                      SUFFOC    W21              59:26                                 
   15 Ben Warland                      SOS                      1:00:40 Ixworth Middle         6        
   16 Catherine Moffat                 IND       W21            1:01:49                                 
   17 Catherine & Veri Mole            SOS       W10            1:11:39 Stonham                4        
   nc William Louth                    WAOC      M12              20:54 Kings College School   6        

Light Green  (14)         3.8 km  45 m   11 C     
    1 James Park                       SOS       M18              27:43 Sufolk College         12       
    2 Hannah Newton                    SOS       W18              33:43 Chelmsford County Hi   12       
    3 Stephen Cartwright               SOS       M50              40:14                                 
    4 Bryn Wilkinson                   SUFFOC    M12              40:15 Copleston              7        
    5 Ben Armitage                                                42:05 Comberton              11       
    6 Nicholas Harrison                SOS       M14              49:34 Debenham High          7        
    7 John Burgess                     SOS       M45              51:24                                 
    8 Alex Wood                        SOS       M45              55:37                                 
    9 Janet Cronk                      WAOC      W50              57:17                                 
   10 Jack Isbester                    SOS       M75            1:05:41                                 
   11 Rachel Barford                   SOS       W45            1:06:49                                 
   12 Sally Wilkinson                  SUFFOC    W45            1:08:25                                 
   13 Claire Tomalin                   IND       W45            1:14:55                                 
      Jonathan Cronk                   WAOC      M18                dns Comberton              11       

Green  (14)               5.0 km  60 m   14 C     
    1 Adam Waller-Toyne                SOS       M40              49:40                                 
    2 Ellen Sanderson                  SOS       W18              59:25                                 
    3 Emma Johnson                     SOS       W21            1:00:41                                 
    4 Philip Armitage                  WAOC      M45            1:01:30                                 
    5 Jenny Collyer                    SOS       W60            1:08:48                                 
    6 Simon Peck                       SUFFOC    M50            1:13:53                                 
    7 Geraldine Russell                SOS       W65            1:15:11                                 
    8 John Harris                      WAOC      M60            1:15:57                                 
    9 Dave Skinner                     SOS       M60            1:18:57                                 
   10 Anne Elvidge                     SUFFOC    W50            1:20:01                                 
   11 Susan Waller-Toyne               SOS       W40            1:27:31                                 
   12 Estella Ward                     Nor       W55            1:31:26                                 
   13 Debbie Eaton                     IND       W35            1:43:49                                 
      Helen Errington                  HH        W45                dnf                                 

Blue  (32)                6.9 km  95 m   18 C     
    1 Simon Errington                  HH        M45              45:37                                 
    2 Clive Wilkinson                  SUFFOC    M45              51:20                                 
    3 Duncan Harrison                  SOS       M35              53:31                                 
    4 Richard Bonnett                  BAOC      M50              55:23                                 
    5 Mike Bennett                     HH        M55              56:23                                 
    6 John Williams                    SOS       M55              57:26                                 
    7 Mark Lyne                        SOS       M50              59:19                                 
    8 Kevin Machin                     SOS       M45            1:00:11                                 
    9 Bert Park                        SOS       M40            1:00:33                                 
   10 David Sanderson                  SOS       M45            1:04:09                                 
   11 Andrew Welsh                     SMOC      M55            1:04:44                                 
   12 Lisa James                       SOC       W40            1:05:38                                 
   13 Ian Smith                        WAOC      M50            1:08:06                                 
   14 Perry Mole                       SOS       M40            1:08:45                                 
   15 Simone Aurighi                   IND       M21            1:09:27                                 
   16 Bruce Marshall                   WAOC      M55            1:09:51                                 
   17 Philip Halford                   SUFFOC    M55            1:12:49                                 
   18 Jonathan Nabbs                   IND       M20            1:14:41                                 
   19 Chris Childs                     SOS       M60            1:15:43                                 
   20 John Mills                       SOS       M35            1:16:22                                 
   21 Edwin Banks                      SOS       M55            1:18:23                                 
   22 Rod Mansel                       SUFFOC    M50            1:19:43                                 
   23 Claire Harrison                  SOS       W35            1:22:01                                 
   24 Alan Brett                       CHIG      M35            1:25:17                                 
   25 Graham Ward                      Nor       M60            1:31:48                                 
   26 Ann Mills                        SOS       W35            1:33:21                                 
   27 Andrew Childs                    SOS       M50            1:40:34                                 
   28 Andrew Mason                     IND       M45            1:46:10                                 
   29 Leslie Childs                    SOS       M55            1:57:09                                 
   30 Peter Swanston                   IND       M70            1:59:19                                 
      Philippa Murphy                  IND       W21                 mp                                 
      Octavia Chambers                 IND       W21                 mp                                 

Helper  (8)               0.0 km   0 C            
      Kath Smith                       SOS                          dns                                 
      Colin West                       SOS                          dns                                 
      John Russell                     SOS                          dns                                 
      Julie Laver                      SOS                          dns                                 
      Steve Robertson                  SOS                          dns                                 
      John Collyer                     SOS                          dns                                 
      Lyn West                         SOS                          dns                                 
      Paul Lowe                        SUFFOC                       dns                                 

You are visitor number to this page.

 


Woodland Trust Logo
Essex Stragglers support the Woodland Trust and its objectives
Sport England Lottery logo logo
Essex Stragglers' development activities are supported by Sport England

You are visitor number to www.stragglers.info. Feedback and comments to webmaster@stragglers.info, please.
Webspace provided by cordle.net and hosted by OneAndOne.
Mapping based on Ordnance Survey on this site reproduced by permission of Ordnance Survey on behalf of The Controller of Her Majesty's Stationery Office. ©Crown copyright. All rights reserved. Licence number 100047430.
Cookie Policy: This website uses cookies only to determine the number of unique visitors. No personal information is stored, and the cookie is retained for two hours only.

.