.
SOS LOGO

Essex Stragglers Orienteering Society (SOS)

ClubMark
accredited


Forum
  Stragglers' Forum
 
Home
  Next Event
  Recent Results
  News
 
Events
  Club Fixtures
  Club Coaching
  Club Results
 
The Club
  History
  Members
  Aims
  Mapped Areas
  Permanent Courses
  Champions
  Award winners
  Relay winners
 
Beginners' Guide
  About Orienteering
  The Map
  Skills
  Equipment
  At an Event
  Permanent Courses
  Event Types
 
Members' Area
  Governance
  Organisers' Manual
  Planners' Manual
  Clubmark
  Coaches
 
Newsletter
  Read or Download
 
League
  Scores
  Events
  Rules
  FAQ
 
Membership
  Details
 
Contacts
  Committee
 
Search
  Search this site
 
Schools' League
  ESSOL Rules
  ESSOL Fixtures
  ESSOL Results
 
Regional Website
  EAOA Fixtures
  EAOA Clubs
  EAOA Officials
 
National Website
  Beginners' Guide
  Fixtures
  Results
 
Orienteering Foundation
  Contacts
 
Forums
  Stragglers' Forum
  Nopesport
 
Essex Stragglers on Facebook
 

 

Urban Event - Southern England Orienteering Urban League (SEOUL)(Level C)
Central Colchester
Saturday 22 November 2014
Final Results


Comments Results by Class Results by Course Splits RouteGadget (Senior) RouteGadget2 (Senior) RouteGadget (Junior) RouteGadget2 (Junior) Ranking SEOUL Points

Officials' comments

Organiser - Andrew Cordle andrew@cordle.net

Thanks for coming. You seemed to enjoy it. Thanks to Graham Louth for controlling the event, and to St Helena School for the excellent event centre.

It doesn't look like we will be having another Urban event next year, but maybe in early 2016...

Planner - Colin West

It was a pleasure to be able to plan on a new map of Colchester, created in the summer of 2014 by Graham Gristwood. The geography of the town centre with its old quarters within the walls of the Roman city gave navigational challenges of narrow streets and alleyways with a number of underpasses. It was not difficult to take most courses to at least one of the iconic structures in the town – the 11th century castle, or Jumbo the Victorian water tower, or the 1600-year old Balkerne gate. The central position of Castle Park meant that runners had to adjust mindset between streets and open space, and to take care to find the contiguous routes between controls.

Traffic management in Colchester allows access to many areas for runners because of the slow speeds possible in most of the town.

Thanks are due to Colchester Institute for access to their campus, where all courses finished. If and when their building works are complete, we will update the map and hope to make a return visit.

Kevin Machin’s work on the Colchester West map was valuable to permit use of the existing SOS mapped parkland of Hilly Fields to provide some additional distance for Junior courses and the main bulk of the Young Junior courses, before giving the Young Juniors a taste of urban orienteering around the Institute.

The Controller provided much sage advice over the months before the event, which allowed a smooth delivery on the day.

Feedback from runners is always welcome, mostly to inform improvements for the future but also in this case to confirm that the event was enjoyed by visitors to northern Essex.

Results by Class


Colchester UrbanSat 11/22/2014 9:01 PM
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2008

  Pl Name                           Club     AgeClass      Time 

M Open  (9)               7.8 km  60 m   35 C     
   1 Dmitry Adamskiy                SLOW     M21          56:58 
   2 Tommi Grover                   BOK      M35          59:20 
   3 Neil Carter                    SUFFOC   M35        1:03:56 
   4 Sebastian Pugh                 SOS      M21        1:07:20 
   5 Alex Ware                      SOS      M21        2:05:51 

     Allen Smalls                   IND      M45             mp 
     Mark Thomson                   IND      M45            dns 
     Samuel Bolam                   SOS      M20            dns 
     Eoin O'Callaghan               SLOW     M35            dns 

M Veteran  (27)           6.5 km  45 m   33 C     
   1 James Crawford                 GO       M55          42:16 
   2 David Hunt                     BOK      M50          47:02 
   3 David Frampton                 HH       M40          48:02 
   4 Tony Udris                     SYO      M45          49:50 
   5 Alan Hickling                  SAX      M50          49:58 
   6 Vince Roper                    SLOW     M45          51:34 
   7 Dmitry Ushakov                 LOK      M40          53:11 
   8 Stephen McKinley               SN       M50          53:55 
   9 Derick Mercer                  BKO      M50          54:32 
  10 Cameron Lamond                 SN       M40          55:40 
  11 Stu Levene                     HH       M45          56:59 
  12 Philip Hague                   WAOC     M45          57:17 
  12 David Hodson                   HH       M50          57:17 
  14 Phil Conway                    GO       M50          58:27 
  15 Adam Waller-Toyne              SOS      M45        1:00:15 
  16 David Lumby                    SOS      M50        1:00:32 
  17 Perry Mole                     SOS      M45        1:00:55 
  18 Jon Darley                     GO       M45        1:05:06 
  19 Kevin Machin                   SOS      M50        1:09:03 
  20 Clive Wilkinson                SUFFOC   M50        1:10:03 
  21 Andrew Mason                   IND      M50        1:10:49 
  22 Guy Cooper                     IND      M45        1:22:47
  
     Jonathan Gilbert               NOR      M55             mp 
     Duncan Harrison                SOS      M40             mp 
     Michael Muggeridge             HAVOC    M50             mp 
     Michael Hough                  SOS      M40             mp 
     Iain Stemp                     WAOC     M45            dns 

M Super Veteran  (19)     5.2 km  40 m   23 C     
   1 Peter Jones                    SN       M55          35:58 
   2 Richard Bonnett                BAOC     M55          38:39 
   3 Ian Ditchfield                 MV       M55          39:43 
   4 John Williams                  SOS      M60          45:45 
   5 Peter Duthie                   WAOC     M55          48:40 
   6 John Duffield                  CHIG     M65          49:45 
   7 Paul Langston                  HH       M60          49:47 
   8 Edwin Banks                    SOS      M60          50:13 
   9 Jon Wheatcroft                 TVOC     M60          55:27 
  10 Martin Sellens                 SOS      M60          56:34 
  11 Stephen Cartwright             SOS      M55          57:21 
  12 Mike Elliot                    MV       M60        1:00:52 
  13 Simon Clamp                    SOS      M55        1:03:54 
  14 Jonathan Johns                 SN       M55        1:04:30 
  15 Paul Lowe                      SUFFOC   M55        1:12:16 
  16 Simon Peck                     SUFFOC   M55        1:21:24 
  17 Paul Garton                    NOR      M60        1:39:43 

     Clive Hawkes                   SO       M55            dns 
     Gavin Clegg                    WSX      M55            dns 

M Ultra Veteran  (14)     4.6 km  40 m   21 C     
   1 Steve Brockbank                DFOK     M65          42:41 
   2 Tom Edelsten                   SOS      M70          43:40 
   3 Richard Rae                    BKO      M65          43:53 
   4 John Collyer                   SOS      M65          46:31 
   5 Christopher Childs             SOS      M65          48:40 
   6 Peter Gay                      SUFFOC   M70          58:31 
   7 David Skinner                  SOS      M65        1:05:10 
   8 David Wilman                   WAOC     M65        1:16:47 
   9 Rodney Freeburn                NOR      M75        1:16:54 
  10 Ben Rivers                     GO       M70        1:32:59 
  11 Jack Isbester                  SOS      M80        1:57:19 

     Fred Ross                      AIRE     M65             mp 
     Colin Best                     SYO      M65             mp 
     Philip Gristwood               MV       M65             mp 

M Junior  (4)             4.1 km  40 m   25 C     
   1 Adam Conway                    GO       M12          34:05 
   2 Callum Turner                  SOS      M14          35:32 
   3 Sam Hague                      WAOC     M12          41:30 
   4 Oliver Hague                   WAOC     M16        1:14:51 

M Young Junior  (1)       2.8 km  30 m   17 C     
   1 Daniel Hague                   WAOC     M12          26:20 

W Open  (4)               6.5 km  45 m   33 C     
   1 Sally Calland                  WIM      W35          53:43 
   2 Ella Gilbert                   NOR      W16          56:04 
   3 Joanne West                    SLOW     W21        1:07:55 

     Helen Bickle                   WAOC     W21             mp 

W Veteran  (10)           5.2 km  40 m   23 C     
   1 Sarah Louise Francis           SN       W45          46:15 
   2 Helen Hague                    WAOC     W45          49:28 
   3 Fiona Clough                   BKO      W50          51:09 
   4 Sarah Mansel                   SUFFOC   W45          52:23 
   5 Sally Wilkinson                SUFFOC   W50          55:56 
   6 Lisa James                     SOC      W45          57:11 
   7 Liz Large                      NOR      W45        1:04:57 
   8 Sharon Warland                 SOS      W45        1:17:06 
   9 Viv Hodson                     HH       W50        1:25:38 
  10 Fay Smalls                     IND      W40        2:07:06 

W Super Veteran  (6)      4.6 km  40 m   21 C     
   1 Linda Pakuls                   GO       W55          44:39 
   2 Wendy Welham                   SOS      W55        1:02:11 
   3 Chris Gay                      SUFFOC   W60        1:07:53 
   4 Helen Rivers                   GO       W60        1:09:01 
   5 Janet Hill                     SOS      W60        1:12:07 
   6 Susan Mullis                   IND      W60        1:31:51 

W Ultra Veteran  (6)      3.7 km  50 m   18 C     
   1 Gill Ross                      AIRE     W65          47:47 
   2 Jenny Collyer                  SOS      W65          49:43 
   3 Yvonne Hodson                  TVOC     W65          53:38 
   4 Ruth Rhodes                    SO       W70        1:01:31 
   5 Doreen Best                    SYO      W65        1:08:34 

     Ursula Oxburgh                 WAOC     W80            dns 

W Junior  (1)             4.1 km  40 m   25 C     
   1 Bronwen Mansel                 SUFFOC   W16          51:39 

W Young Junior  (4)      2.8 km  30 m   17 C     
   1 Aimee Darley                   GO       W12          25:57 
   2 Lucy Warland                   SOS      W12          36:09 
   3 Maisie Waller-Toyne            SOS      W12          36:46 
   4 Alesha Lowe                    SUFFOC   W10          37:55 

Course 2 n/c  (4)         6.5 km  45 m   33 C     
   1 Kirsty/Robin Williams/Hay      SOS      W/M40      1:21:15 
   2 Mark Salmon                    IND      M35        1:37:54 

     Andrew Stemp                   WAOC     M18            dns 
  nc Lyn West                       SOS      W60        1:18:32 

Course 4 n/c  (1)         4.6 km  40 m   21 C     
   1 Peter Warland                  SOS      M45          38:10 

Course 3 n/c  (1)         5.2 km  40 m   23 C     
   1 Shane Muggeridge               HAVOC    M16          48:17 

Results by Course


Colchester UrbanSun 11/23/2014 10:04 PM
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                       Cl.            AgeClass   Club              Time 

1  (9)                  7.8 km  60 m   35 C                
    1    100 Dmitry Adamskiy            MO             M21        SLOW             56:58 
    2     22 Tommi Grover               MO             M35        BOK              59:20 
    3      1 Neil Carter                MO             M35        SUFFOC         1:03:56 
    4     59 Sebastian Pugh             MO             M21        SOS            1:07:20 
    5     74 Alex Ware                  MO             M21        SOS            2:05:51 

          95 Allen Smalls               MO             M45        IND                 mp 
          54 Mark Thomson               MO             M45        IND                dns 
          75 Samuel Bolam               MO             M20        SOS                dns 
          94 Eoin O'Callaghan           MO             M35        SLOW               dns 

2  (35)                 6.5 km  45 m   33 C                
    1     90 James Crawford             MV             M55        GO               42:16 
    2     34 David Hunt                 MV             M50        BOK              47:02 
    3     73 David Frampton             MV             M40        HH               48:02 
    4     92 Tony Udris                 MV             M45        SYO              49:50 
    5     78 Alan Hickling              MV             M50        SAX              49:58 
    6    110 Vince Roper                MV             M45        SLOW             51:34 
    7     87 Dmitry Ushakov             MV             M40        LOK              53:11 
    8     51 Sally Calland              WO             W35        WIM              53:43 
    9     49 Stephen McKinley           MV             M50        SN               53:55 
   10     53 Derick Mercer              MV             M50        BKO              54:32 
   11     41 Cameron Lamond             MV             M40        SN               55:40 
   12     21 Ella Gilbert               WO             W16        NOR              56:04 
   13      2 Stu Levene                 MV             M45        HH               56:59 
   14     17 Philip Hague               MV             M45        WAOC             57:17 
   14     63 David Hodson               MV             M50        HH               57:17 
   16      9 Phil Conway                MV             M50        GO               58:27 
   17    102 Adam Waller-Toyne          MV             M45        SOS            1:00:15 
   18     82 David Lumby                MV             M50        SOS            1:00:32 
   19     80 Perry Mole                 MV             M45        SOS            1:00:55 
   20     68 Jon Darley                 MV             M45        GO             1:05:06 
   21     93 Joanne West                WO             W21        SLOW           1:07:55 
   22     91 Kevin Machin               MV             M50        SOS            1:09:03 
   23     11 Clive Wilkinson            MV             M50        SUFFOC         1:10:03 
   24      6 Andrew Mason               MV             M50        IND            1:10:49 
   25    107 Kirsty/Robin Williams/Hay  2              W/M40      SOS            1:21:15 
   26     83 Guy Cooper                 MV             M45        IND            1:22:47 
   27     97 Mark Salmon                2              M35        IND            1:37:54
   
          20 Jonathan Gilbert           MV             M55        NOR                 mp 
          23 Duncan Harrison            MV             M40        SOS                 mp 
          72 Michael Muggeridge         MV             M50        HAVOC               mp 
         104 Helen Bickle               WO             W21        WAOC                mp 
         105 Michael Hough              MV             M40        SOS                 mp 
          85 Iain Stemp                 MV             M45        WAOC               dns 
          86 Andrew Stemp               2              M18        WAOC               dns 
   nc    111 Lyn West                   2              W60        SOS            1:18:32 

3  (30)                 5.2 km  40 m   23 C                
    1     50 Peter Jones                MSV            M55        SN               35:58 
    2     40 Richard Bonnett            MSV            M55        BAOC             38:39 
    3     19 Ian Ditchfield             MSV            M55        MV               39:43 
    4     24 John Williams              MSV            M60        SOS              45:45 
    5     46 Sarah Louise Francis       WV             W45        SN               46:15 
    6     71 Shane Muggeridge           3              M16        HAVOC            48:17 
    7    101 Peter Duthie               MSV            M55        WAOC             48:40 
    8     16 Helen Hague                WV             W45        WAOC             49:28 
    9      7 John Duffield              MSV            M65        CHIG             49:45 
   10     32 Paul Langston              MSV            M60        HH               49:47 
   11     65 Edwin Banks                MSV            M60        SOS              50:13 
   12     52 Fiona Clough               WV             W50        BKO              51:09 
   13     26 Sarah Mansel               WV             W45        SUFFOC           52:23 
   14     35 Jon Wheatcroft             MSV            M60        TVOC             55:27 
   15     12 Sally Wilkinson            WV             W50        SUFFOC           55:56 
   16     89 Martin Sellens             MSV            M60        SOS              56:34 
   17     79 Lisa James                 WV             W45        SOC              57:11 
   18     47 Stephen Cartwright         MSV            M55        SOS              57:21 
   19     67 Mike Elliot                MSV            M60        MV             1:00:52 
   20     64 Simon Clamp                MSV            M55        SOS            1:03:54 
   21     66 Jonathan Johns             MSV            M55        SN             1:04:30 
   22     84 Liz Large                  WV             W45        NOR            1:04:57 
   23      5 Paul Lowe                  MSV            M55        SUFFOC         1:12:16 
   24     30 Sharon Warland             WV             W45        SOS            1:17:06 
   25     58 Simon Peck                 MSV            M55        SUFFOC         1:21:24 
   26     62 Viv Hodson                 WV             W50        HH             1:25:38 
   27     48 Paul Garton                MSV            M60        NOR            1:39:43 
   28     96 Fay Smalls                 WV             W40        IND            2:07:06 

           3 Clive Hawkes               MSV            M55        SO                 dns 
           8 Gavin Clegg                MSV            M55        WSX                dns 

4  (21)                 4.6 km  40 m   21 C                
    1     29 Peter Warland              4              M45        SOS              38:10 
    2     77 Steve Brockbank            MUV            M65        DFOK             42:41 
    3    108 Tom Edelsten               MUV            M70        SOS              43:40 
    4     76 Richard Rae                MUV            M65        BKO              43:53 
    5     88 Linda Pakuls               WSV            W55        GO               44:39 
    6     38 John Collyer               MUV            M65        SOS              46:31 
    7     60 Christopher Childs         MUV            M65        SOS              48:40 
    8     37 Peter Gay                  MUV            M70        SUFFOC           58:31 
    9    109 Wendy Welham               WSV            W55        SOS            1:02:11 
   10     57 David Skinner              MUV            M65        SOS            1:05:10 
   11     36 Chris Gay                  WSV            W60        SUFFOC         1:07:53 
   12     44 Helen Rivers               WSV            W60        GO             1:09:01 
   13     25 Janet Hill                 WSV            W60        SOS            1:12:07 
   14     98 David Wilman               MUV            M65        WAOC           1:16:47 
   15     33 Rodney Freeburn            MUV            M75        NOR            1:16:54 
   16     81 Susan Mullis               WSV            W60        IND            1:31:51 
   17     45 Ben Rivers                 MUV            M70        GO             1:32:59 
   18     99 Jack Isbester              MUV            M80        SOS            1:57:19 

          42 Fred Ross                  MUV            M65        AIRE                mp 
          55 Colin Best                 MUV            M65        SYO                 mp 
          70 Philip Gristwood           MUV            M65        MV                  mp 

5  (6)                  3.7 km  50 m   18 C                
    1     43 Gill Ross                  SUV            W65        AIRE             47:47 
    2     39 Jenny Collyer              SUV            W65        SOS              49:43 
    3     28 Yvonne Hodson              SUV            W65        TVOC             53:38 
    4     18 Ruth Rhodes                SUV            W70        SO             1:01:31 
    5     56 Doreen Best                SUV            W65        SYO            1:08:34 

          61 Ursula Oxburgh             SUV            W80        WAOC               dns 

6  (5)                  4.1 km  40 m   25 C                
    1     10 Adam Conway                MJ             M12        GO               34:05 
    2    106 Callum Turner              MJ             M14        SOS              35:32 
    3     13 Sam Hague                  MJ             M12        WAOC             41:30 
    4     27 Bronwen Mansel             WJ             W16        SUFFOC           51:39 
    5     14 Oliver Hague               MJ             M16        WAOC           1:14:51 

7  (5)                  2.8 km  30 m   17 C                
    1     69 Aimee Darley               WYJ            W12        GO               25:57 
    2     15 Daniel Hague               MYJ            M12        WAOC             26:20 
    3     31 Lucy Warland               WYJ            W12        SOS              36:09 
    4    103 Maisie Waller-Toyne        WYJ            W12        SOS              36:46 
    5      4 Alesha Lowe                WYJ            W10        SUFFOC           37:55 

You are visitor number to this page.

 


Woodland Trust Logo
Essex Stragglers support the Woodland Trust and its objectives
Sport England Lottery logo logo
Essex Stragglers' development activities are supported by Sport England

You are visitor number to www.stragglers.info. Feedback and comments to webmaster@stragglers.info, please.
Webspace provided by cordle.net and hosted by OneAndOne.
Mapping based on Ordnance Survey on this site reproduced by permission of Ordnance Survey on behalf of The Controller of Her Majesty's Stationery Office. ©Crown copyright. All rights reserved. Licence number 100047430.
Cookie Policy: This website uses cookies only to determine the number of unique visitors. No personal information is stored, and the cookie is retained for two hours only.

.