.
SOS LOGO

Essex Stragglers Orienteering Society (SOS)

ClubMark
accredited


Forum
  Stragglers' Forum
 
Home
  Next Event
  Recent Results
  News
 
Events
  Club Fixtures
  Club Coaching
  Club Results
 
The Club
  History
  Members
  Aims
  Mapped Areas
  Permanent Courses
  Champions
  Award winners
  Relay winners
 
Beginners' Guide
  About Orienteering
  The Map
  Skills
  Equipment
  At an Event
  Permanent Courses
  Event Types
 
Members' Area
  Governance
  Organisers' Manual
  Planners' Manual
  Clubmark
  Coaches
 
Newsletter
  Read or Download
 
League
  Scores
  Events
  Rules
  FAQ
 
Membership
  Details
 
Contacts
  Committee
 
Search
  Search this site
 
Schools' League
  ESSOL Rules
  ESSOL Fixtures
  ESSOL Results
 
Regional Website
  EAOA Fixtures
  EAOA Clubs
  EAOA Officials
 
National Website
  Beginners' Guide
  Fixtures
  Results
 
Orienteering Foundation
  Contacts
 
Forums
  Stragglers' Forum
  Nopesport
 
Essex Stragglers on Facebook
 

 

Regional Colour coded event (Level C) incorporating ESSOL
Broaks Wood
Sunday 9th December 2018
Results


Results RouteGadget2 Ranking

Results

Blue

6.4km 85m

Pos Name Club Age Class Time School Name School Year
1st Chris Sellens SOS M21 45:10    
2nd Thomas Bartram NOR M18 54:31    
3rd Stephen Borrill WAOC M45 56:14    
4th Duncan Harrison SOS M45 61:19    
5th William Bartram NOR M14 62:36    
6th Bert Park SUFFOC M50 62:45    
7th Daisy Partridge SOS W18 64:44    
8th Philip Bartram NOR M45 67:37    
9th Callum Turner SOS M18 68:13    
10th Barney Steventon-Barnes SUFFOC M14 68:48 Farlingaye 9
11th David Cronk WAOC M55 73:42    
12th Martin walker SOS M45 76:30    
13th David Lumby SOS M55 76:37    
14th Martin Sellens SOS M65 80:31    
15th Robin Bourne WAOC M55 87:45    
16th Louise Walker SUFFOC W50 89:38    
17th Robin Weed SUFFOC M50 103:27    
18th Katharine Bartram NOR W45 113:41    
19th James Trevelyan SOS M40 121:48    
m20 Darren Cook SOS M45 57:31    
m20 Andrew Elliott SUFFOC M45 79:13    

Green

4.6km 45m

Pos Name Club Age Class Time School Name School Year
1st Nicholas Pugh SOS M65 51:56    
2nd Steven Partridge SOS M45 52:40    
3rd Lisa James SOC W50 55:24    
4th Maja Forsberg WAOC W40 59:26    
5th Edwin Banks SOS M65 61:05    
6th Chris Childs SOS M70 68:57    
7th Lucy Walker SOS W16 71:55 CCHSG 10
8th Harriet Millward WAOC W45 77:20    
9th Maisie Waller-Toyne SOS W16 82:35 TLA 11
10th Colin Jackson HAVOC M55 90:29    
11th Ceri Renouf SOS W45 91:06    
12th Susan Waller-Toyne SOS W50 108:20    
13th Rodney Freeburn NOR M80 110:43    
14th Anthony Biggs HAVOC M65 116:09    
15th Rachel Thomas SMOC W60 131:12    

Short Green

3.5km 45m

Pos Name Club Age Class Time School Name School Year
1st Theo Steventon-Barnes SUFFOC M12 56:06 Farlingaye 7
2nd Jhon Russell SOS M75 60:34    
3rd Rachel Barford SOS W55 71:35    
4th John Starkey SOS M75 75:37    
5th Rich Kerswell WAOC M50 80:59    
6th John Harris WAOC M70 86:52    

Light Green

3.1km 35m

Pos Name Club Age Class Time School Name School Year
1st Oliver Prince IND M12 26:49 Hedingham 8
2nd Stephan Pugh IND M21 30:47    
3rd Richard Wilkes Amy Olive HAVOC M35 56:59    
4th Ben Partridge SOS M14 72:29    

Orange

3.4km 35m

Pos Name Club Age Class Time School Name School Year
1st Thomas Martin IND M14 35:43 Hedingham 9
2nd Sophie Kerswell WAOC W12 40:12 Stephen Perse 8
3rd Alan Steventon IND M75 50:37    
4th Rory Ledwith IND M44 60:46    
5th Luke Lawrence IND M15 65:55 Moulsham 10
6th Thomas Walker SOS M12 72:32 Ramsey Academy 7
7th Toni Peters IND W43 75:49    
n/c Amelie & Jeffrey Patteson SOS W12 82:47   7
8th Heather Trevelyan IND W14 115:59 Brentwood 10
m4 m13 Gary Dearmer SOS M55 100:49    

Yellow

2.1km 15m

Pos Name Club Age Class Time School Name School Year
1st Taylor Gooding SOS W12 22:03 Notley 7
n/c Ben Martin IND M10 23:48 st andrews 6 9
2nd Amelie Patteson SOS W12 33:08 Ramsey Academy 7
3rd James Clarke SOS M10 34:56 Barnaruiston 4
4th Louis Peters CHIG M13 39:46 Bishop Stortford 9
5th P Peters CHIG W6 53:20 Henham 2
6th Cecilia Forsberg   W6 58:46 St johns 3
7th Felix Forsberg WAOC M10 59:46 St Johns 6
8th Eleanor Kerswell WAOC W10 64:44 Stephen Perse 6
9th Lacy Trevelyan IND W10 81:37 Brentwood 6
w13 Jemima Borrill WAOC W14 42:16    

White

1.9km 10m

Pos Name Club Age Class Time School Name School Year
1st Lulu Gooding+1 IND W7 17:15 Notley Green 2
2nd Ben Martin IND M10 19:19 St Andrews 6
3rd Edward White IND M10 25:38 Barnardiston  
4th Alexander AlRawi   M10 30:26 Barnardiston Y6
5th Hilary Beatrice Sellens SOS W60 35:16    
m6 Hubert Hav IND M12 21:47 Barnardiston Y7
 

You are visitor number to this page.

 


Woodland Trust Logo
Essex Stragglers support the Woodland Trust and its objectives
Sport England Lottery logo logo
Essex Stragglers' development activities are supported by Sport England

You are visitor number to www.stragglers.info. Feedback and comments to webmaster@stragglers.info, please.
Webspace provided by cordle.net and hosted by OneAndOne.
Mapping based on Ordnance Survey on this site reproduced by permission of Ordnance Survey on behalf of The Controller of Her Majesty's Stationery Office. ©Crown copyright. All rights reserved. Licence number 100047430.
Cookie Policy: This website uses cookies only to determine the number of unique visitors. No personal information is stored, and the cookie is retained for two hours only. .