Essex Stragglers Orienteering Society (SOS) |
Return to Results Archive index
Officials' Comments | Par Times | Results | Splits | Splitsbrowser | Splitsbrowser home |
The event seemed to go without major mishap thanks to the loyal band of SOS helpers and the work of Paul and Steve on download - not sure this is in the planner or controller job description but much appreciated. A pity the weather was so changeable. Geraldine's refreshments were welcome - thank you to the cake bakers. It was good to have Bob Russell, the local MP, to present the SOS Awards for All cheque and the EA School prizes. He was enthusiastic at the opportunities orienteering provided for school children. Thank you all the runners for taking part and well done to the EA Champions.
White 53 mins (all starters) Yellow 41 mins (50% of starters) Orange 45 mins (50% of starters) Light Green 55 mins (50% of starters) Green 75 mins 30 secs (50% of starters) Blue 70 mins (50% of starters)
Overall Champions: Barnardiston Preparatory School (E. Harrison, R. Harrison, Robinson, Jones/MacDonald)
Runner-up: Kings College School (Louth, Barker, McManus, Darling)
Individual Class Winners
Girls | Boys | ||||
Primary | 1st | Ellie Harrison | Barnardiston | William Louth | Kings |
2nd | Olivia Jones & Annie MacDonald | Barnardiston | Gregory Robinson | Barnardiston | |
3rd | Scarlett Simmons | Barnardiston | Kit Phillips | Barnardiston | |
Yr 7 & 8 | 1st | Rachael Harrison | Barnardiston | Robert Armitage | Comberton VC |
2nd | Beth Barker | Kings | James Merceron | Barnardiston | |
3rd | Alice Haigherty | St Thomas Moore | Hugo Seacombe | Barnardiston | |
Yr 9 & 10 | 1st | Rhiannon Ware | Colne CC | Alex Ware | Philip Morant |
2nd | Bronwen Mansel | Beyton Middle | Sam Garforth | Norwich | |
3rd | Will Hooton | Hartismere | |||
Yr11+ | 1st | Hannah Newton | Chelmsford CHS | James Park | Suffolk College |
2nd | Bryn Wilkinson | Coppleston | |||
3rd | Ben Armitage | Comberton VC |
Year Team Winners
Girls | Boys | |||||
Primary | Barnardiston (Harrison | Jones/MacDonald | Simmons) | Barnardiston (Robinson | Phillips | Jack Gilbey) |
Yr 9 & 10 | Norwich School |
Pl Name Club AgeClass Time School SchYr White (43) 1.4 km 20 m 13 C 1 William Louth 6:49 Kings College School 6 2 Gregory Robinson 7:09 Barnardiston 6 3 Kit Phillips 7:17 Barnardiston 6 4 Jack Gilbey 7:23 Barnardiston 6 4 Ellie Harrison 7:23 Barnardiston 5 6 Thomas Addison 7:33 Barnardiston 5 7 Edward Jones 7:37 Barnardiston 6 8 Angus Dudley 7:40 Barnardiston 5 9 Olivia/Annie Jones/Macdonald 8:12 Barnardiston 5 9 Scarlet Simmons 8:12 Barnardiston 6 11 Thomas Birkett SOS M12 8:33 Meadgate 6 12 Charlie Stephens 8:37 Barnardiston 5 13 Lizzie Robinson 8:41 Barnardiston 5 14 Emma Clarke 8:55 Barnardiston 5 15 Poppy/Georgina Gurney/Seymour 9:02 Barnardiston 5 16 William Dyer-Bartlett 9:05 Barnardiston 6 17 Timmy Harrison 9:10 Barnardiston 5 18 Jessica Woodgate 9:13 Barnardiston 5 19 George Williams 9:32 Barnardiston 5 20 Kitty Becher 10:17 Barnardiston 6 21 Louis McManus 10:38 Kings College School 5 22 Alex Darling 10:45 Kings College School 5 23 Sam Rowbotham 10:46 Bourn Primary 6 24 David Jimoh 10:53 Barnardiston 5 25 Angus Parsonson 10:55 Barnardiston 5 26 Saskia Baldry 11:39 Barnardiston 5 27 Freddie Statham 12:31 Barnardiston 6 27 Howe/Jones Phoebe/Gabriella 12:31 Barnardiston 6 29 Lucy Holder 12:39 Barnardiston 5 30 Jonty De Pledge IND 13:08 St Philips, Cambridg 3 31 Alex Birkett SOS M10 14:56 Meadgate 4 32 Josh + Bob Cathmoir IND 17:30 33 Matilda McManus IND 18:21 Kings College School 3 34 Catriona Gladman IND W7 19:14 35 Steffi Ware SOS W10 20:30 Alresford 5 36 Nicholas Budenberg IND 22:12 Kings College school 4 37 Henry Davies 24:03 Bourn Primary 6 38 Stephanie Budenberg 46:58 Kings College School 5 39 Abigail Barwise 52:14 Kings College School 5 Oliver Armitage WAOC M8 mp Ben Bradam dns Barnardiston 5 nc Abigail Barwise IND W10 37:21 KCS 5 nc Stephanie Budenberg IND W10 9:52 KCS 5 Yellow (27) 2.4 km 40 m 12 C 1 Robert Armitage WAOC W14 19:36 Comberton 8 2 Rachael Harrison 20:33 Barnardiston 7 3 James Merceron 21:22 Barnardiston 7 4 Beth Barker 22:53 Kings College School 8 5 Hugo Seacombe 23:09 Barnardiston 7 6 Alex Budenberg +1 IND M6 24:03 Kings College School 1 7 Grisha Stukalin IND M50 36:13 8 Bob + Josh Cathmoir IND M65 39:14 9 Craig + Ryan Carter +1 SUFFOC M4 40:43 Cuff Lane 1 10 Joshua Jones IND M14 41:15 St Helena 8 11 Lucy & Peter Warland SOS W5/M40 47:16 12 Ben Breen-Miles IND M8 49:29 Millfields, Wivenhoe 2 13 Jude Bowden IND M6 54:26 14 Alice Haigherty IND W6 54:29 St Thomas Moores 1 15 Elanor Plant IND W6 54:34 St Johns Green 1 16 Scott Partner IND 56:06 Old Heath 3 17 Matilda/Charlott Selby/Leake 56:33 Barnardiston 7 Luke/Alison Simmons IND M10 mp St George 4 Alexander Parsonson dns Barnardiston 7 Ben North dns Barnardiston 7 Flossie/Martha Mills/Beaton dns Barnardiston 7 Olivia/Natasha Becher/Jones dns Barnardiston 8 nc Matilda McManus IND 32:10 Kings College School 3 nc Jonty De Pledge IND 27:34 St Philips Cambridge 3 nc Alex Darling WAOC M10 mp Kings College School 5 nc Louis McManus IND mp Kings College school 5 nc Nicholas Budenberg IND M10 39:35 KCS 4 Orange (18) 3.1 km 50 m 11 C 1 Alexander Ware SOS M16 24:03 Philip Morant 2 Rhiannon Ware SOS W14 34:55 Colne 8 3 John Clarke IND M40 34:59 4 Sam Garforth 35:21 Norwich 9 5 Will Hooton SUFFOC M16 39:13 Hartismere High 10 6 George Johnson 39:26 Norwich 9 7 Suzanne Armitage WAOC W40 39:40 3 8 Roderick Mansel SUFFOC M12 43:22 Beyton Middle 7 9 Bronwen Mansel SUFFOC W12 44:38 Beyton Middle 5 10 James Errington HH M12 45:56 11 Alex Lipp 48:19 Norwich 9 12 MaisieJasperAdam Waller-Toyne SOS 51:30 13 Henry Mole SOS M12 53:15 DHS 7 14 Lucy Carter SUFFOC W21 59:26 15 Ben Warland SOS 1:00:40 Ixworth Middle 6 16 Catherine Moffat IND W21 1:01:49 17 Catherine & Veri Mole SOS W10 1:11:39 Stonham 4 nc William Louth WAOC M12 20:54 Kings College School 6 Light Green (14) 3.8 km 45 m 11 C 1 James Park SOS M18 27:43 Sufolk College 12 2 Hannah Newton SOS W18 33:43 Chelmsford County Hi 12 3 Stephen Cartwright SOS M50 40:14 4 Bryn Wilkinson SUFFOC M12 40:15 Copleston 7 5 Ben Armitage 42:05 Comberton 11 6 Nicholas Harrison SOS M14 49:34 Debenham High 7 7 John Burgess SOS M45 51:24 8 Alex Wood SOS M45 55:37 9 Janet Cronk WAOC W50 57:17 10 Jack Isbester SOS M75 1:05:41 11 Rachel Barford SOS W45 1:06:49 12 Sally Wilkinson SUFFOC W45 1:08:25 13 Claire Tomalin IND W45 1:14:55 Jonathan Cronk WAOC M18 dns Comberton 11 Green (14) 5.0 km 60 m 14 C 1 Adam Waller-Toyne SOS M40 49:40 2 Ellen Sanderson SOS W18 59:25 3 Emma Johnson SOS W21 1:00:41 4 Philip Armitage WAOC M45 1:01:30 5 Jenny Collyer SOS W60 1:08:48 6 Simon Peck SUFFOC M50 1:13:53 7 Geraldine Russell SOS W65 1:15:11 8 John Harris WAOC M60 1:15:57 9 Dave Skinner SOS M60 1:18:57 10 Anne Elvidge SUFFOC W50 1:20:01 11 Susan Waller-Toyne SOS W40 1:27:31 12 Estella Ward Nor W55 1:31:26 13 Debbie Eaton IND W35 1:43:49 Helen Errington HH W45 dnf Blue (32) 6.9 km 95 m 18 C 1 Simon Errington HH M45 45:37 2 Clive Wilkinson SUFFOC M45 51:20 3 Duncan Harrison SOS M35 53:31 4 Richard Bonnett BAOC M50 55:23 5 Mike Bennett HH M55 56:23 6 John Williams SOS M55 57:26 7 Mark Lyne SOS M50 59:19 8 Kevin Machin SOS M45 1:00:11 9 Bert Park SOS M40 1:00:33 10 David Sanderson SOS M45 1:04:09 11 Andrew Welsh SMOC M55 1:04:44 12 Lisa James SOC W40 1:05:38 13 Ian Smith WAOC M50 1:08:06 14 Perry Mole SOS M40 1:08:45 15 Simone Aurighi IND M21 1:09:27 16 Bruce Marshall WAOC M55 1:09:51 17 Philip Halford SUFFOC M55 1:12:49 18 Jonathan Nabbs IND M20 1:14:41 19 Chris Childs SOS M60 1:15:43 20 John Mills SOS M35 1:16:22 21 Edwin Banks SOS M55 1:18:23 22 Rod Mansel SUFFOC M50 1:19:43 23 Claire Harrison SOS W35 1:22:01 24 Alan Brett CHIG M35 1:25:17 25 Graham Ward Nor M60 1:31:48 26 Ann Mills SOS W35 1:33:21 27 Andrew Childs SOS M50 1:40:34 28 Andrew Mason IND M45 1:46:10 29 Leslie Childs SOS M55 1:57:09 30 Peter Swanston IND M70 1:59:19 Philippa Murphy IND W21 mp Octavia Chambers IND W21 mp Helper (8) 0.0 km 0 C Kath Smith SOS dns Colin West SOS dns John Russell SOS dns Julie Laver SOS dns Steve Robertson SOS dns John Collyer SOS dns Lyn West SOS dns Paul Lowe SUFFOC dns
You are visitor number to this page.
Mapping based on Ordnance Survey on this site reproduced by permission of Ordnance Survey on behalf of The Controller of Her Majesty's Stationery Office.
©Crown copyright. All rights reserved. Licence number 100047430.
Cookie Policy: This website uses cookies only to determine the number of unique visitors. No personal information is stored, and the cookie is retained for two
hours only.